TD Profile

TD History

Schedule

Photos

Information/Application

Winners

Media Attention

Contact

Links


2016 Atlanta Botanical Garden Throwdown Winners
North Atlanta High School won overall

Chihuly Sculpture

1st Riverwood
2nd SKA Academy
3rd Grady
4th Chamblee
5th North Atlanta

Botanical Illustration
1st Erin Jimison NAHS
2nd Victoria Lin Chamblee
3rd Racie Xie SKA
4th Kangeli Riverwood
5th Chloe Hyatt Chamblee

Digital Photography
1st Mattie and Lauren NAHS
2nd Cali Chalfont and Esme Rice Grady
3rd Lucy and Courtney NAHS
4th Vanessa Garcia N. Oconee
5th Wesley Riverwood

Sumi-e Ink and Wash Painting
1st Sydney Dollar SCAD
2nd Avery Cup NAHS
3rd Fernanda Lopez Riverwood
4th Eve Wang SKA
5th Lula Goo Chamblee

American Haiku
1st SKA Academy
2nd NAHS
3rd Riverwood
4th NAHS
5th NAHS

Vine Video
1st Riverwood
2nd Riverwood
3rd Grady
4th NAHS
5th N. Oconee

Final Team Standing
1st NAHS 52 Points
2nd Riverwood 46
3rd SKA Academy 32
4th Grady 17
5th Chamblee 16

2016 AHSAE/MODA/ Throwdown Winners
SKA won overall.

Face-to-Face Challenge
1st Place, Margeaux Kouzelman, North Oconee High School
2nd Place, Salve Black, Tri-Cities High School
3rd Place, Jessica Jiang, SKA
4th Place, ?, North Oconee High School
5th Place, Martha Sengiam, SKA


Figure Drawing Challenge
5 Minute
1st Place, Anna Podratsky, Holy Spirit Prep
2nd Place, Salve Black, Tri-Cities High School
3rd Place, Rupal Khaitan, Milton High School
4th Place, Patrick Olds, North Oconee High School
5th Place, Margeaux Kouzelman, North Oconee High School

10 Minute Adult
Winner Susan Joss, Atlanta Girls' School


15 Minute
First Place, Margeaux Kouzelman, North Oconee High School
2nd Place, Amelia Burke, Atlanta Girls' School
3rd Place, Salve Black, Tri-Cities High School
4th Place, Shirin Farrelhi, Galloway School
5th Place, Julia Byrne, Parkview High School


30 Minute
1st Place, Margeaux Kouzelman, North Oconee High School
2nd Place, Salve Black, Tri Cities High School
3rd Place, Anna Podratsky, Holy Spirit Pre
4th Place, Jessica Jiang, SKA
5th Place, Tiffany Weng, SKA


Landscape Challenge
1st Place, Christina Zha, SKA
2nd Place, Shannie Change, SKA
3rd Place, Alexis Sanford, Etowah High School
4th Place, Ava Wang, SKA
5th Place, Sydney King, North Oconee High School


Maquettes and Monsters
1st Place, Hu Jun-Paige, Parkview High School
2nd Place, Ethan Ho, Galloway School
3rd Place, Jessica Jiang, SKA
4th Place, Chris Bell, Holy Spirit Prep
5th Place, Drew Harner, North Oconee High School


Photography Challenge
1st Place, Jordan Daly, Holy Spirit Prep
2nd Place, Love Smith, SKA
3rd Place, Minou Farrokhi, Galloway School
4th Place, Olivia Ford, Holy Spirit Prep
5th Place, Tiffani Jai, South Gwinnett High School


MODA Environmental Poster Challenge
1st Place, Brandon Koi and Priscilla Lin, SKA
2nd/3rd Place, Ashley Tsong and Sharon (SKA) tied with Matthew Spencer and John Thompson, ? High School
4th Place, Stephanie Laupar, North Oconee High School


2015 HIGH Museum/ Throwdown Winners
March 7, 2015
North Gwinnett High School won Overall
Graphic Design: Tessa Richardson, North Atlanta
Face-To-Face: Zuri Scott, North Atlanta
Wearable Sculpture Performance: Decker D'Alesio, Grady
Wearable Sculpture: Zuri Scott, North Atlanta
Digital Photo: Jenn Steckl, Decker D'Alesio, Grady
5 Minute Figure: Charlotte Simons, Galloway
15 Minute Figure: Gyuri Nam, North Gwinnett
30 Minute Figure: Joseph H., North Gwinnett
Art Review Write-Off: Marty Rachap, North Springs
Gallery Exhibition: Gyuri Nam, North Gwinett
Collaborative Painting: Decker D'Alesio, Gabe Kovacs, Johnny Bakos, Grady
Collaborative Sculpture: Need Names, North Gwinnett
Face to Face: Zuri Scott, North Atlanta

Final Score Breakdown
1st Place: 78 pts., North Gwinnett
2nd Place: 72 pts., North Atlanta
3rd Place: 57 pts., Grady
4th Place: 55 pts., North Springs
5th Place: 16 pts., Brookwood
6th Place: 12 pts., Galloway
7th Place: 10 pts., Parkview
8th Place: 3 pts., Riverwood


2014 Throwdown Award Winners
January 18, 2014: High Museum

Exhibition Write-off
1st Grady -- J.D.Capelouto
2nd North Gwinnett -- Anna Truong
3rd Riverwood -- Jordon Rosier
4th North Springs -- Griffin Landsdowne
5th Grady -- Preston Choi

30 Minute Figure
1 North Gwinnett -- Helen Peng
2 North Gwinnett -- Mary Truong
3 North Springs -- Jillian
4 One Love Generation -- Yakira Carter
5 Grady -- Ellen

15 Minute Figure
1 North Atlanta -- Ahmara
2 North Springs -- Jillian
3 Atlanta Girls' School -- Sydney
4 Grady -- Axel
5 One Love Generation -- Natalie

5 Minute Figure
1 Atlanta Girls' School -- Erika
2 Grady -- Johnny Bakos
3 Atlanta Girls' School -- Africa
4 North Gwinnett -- Gyun Nam
5 Riverwood -- Taylor

Still Life
1 North Springs
2 Riverwood
3 One Love Generation
4 Atlanta Girls' School
5 Riverwood

Collaborative Painting
1 North Gwinnett
2 Grady
3 Riverwood
4 North Atlanta/One Love Generation
5 North Springs

Finished Work
1 North Atlanta
2 Grady
3 Atlanta Girls' School
4 Riverwood
5 North Springs

Gallery Drawing
1 North Gwinnett -- Sophia Oh
2 North Gwinnett -- Ashley Pham
3 North Atlanta
4 North Atlanta
5 Grady

Logo Design
1 One Love Generation
2 Grady
3 North Atlanta
4 Riverwood
5 North Springs


March 7, SCAD td-x
Competing schools: Grady, Brookwood, Parkview, North Gwinnett
Grady High School won overall.

March 23, Art Institute of Atlanta, Dunwoody td-x
Competing schools: Chamblee, Grady, East Coweta, St. Francis, Milton, North Atlanta, Starr's Mill and Parkview.
East Coweta High School won overall.

April 13, AHSAE td-x in the Atlanta Dogwood Festival
Competing schools: The Galloway School, Druid Hills, St. Francis, Norcross, North Cobb Christian, Atlanta Girls' School,
Chattahoochee, Walton, SKA Academy of Art and Design, home schooler and Parkview.
North Cobb Christian School won overall.
2013 Throwdown Award Winners

March 26, 2013: CBS Better Mornings
North Gwinnett High School

April 21, 2013: Grady High School / AHSAE in the Atlanta Dogwood Festival
Sculpture: North Gwinnett High School
Ceramics: North Gwinnett High School
5 minute figure: North Springs HIgh School
10 minute figure: North Gwinnett High School
20 minute figure: Parkview High School
Performance: Grady High School
Collaborative Painting: Grady High School
Overall AHSAE Winning Schools
1st Place -- North Gwinnett High School
2nd Place -- Grady High School
3rd Place -- North Springs HIgh School
4th Place -- Parkview High School
5th Place -- Atlanta Girls' School


(We are always on the lookout for Throwdown judges. Please contact us.)

• • • • • • • • • • • • • • • • • •

TD Profile

TD History

Schedule

Photos

Information/Application

Winners

Media Attention

Contact

Links